عظمت حضرت زهرا سلام الله علیها نسبت به زنان الگو

تاریخ ارسال:چ, 11/25/1396 - 20:08
حضرت فاطمه زهراء سلام الله علیها,گنجینه تصاویر ضیاءالصالحین
حاج شیخ جعفر ناصری

 باید توجه داشت که مراتب زنان برگزیده، در قرآن کریم محفوظ است. همسر فرعون یکی از زوایا را دارد؛ ولی وقتی یک پلّه در بخش اسطوره های صدق و خوب، ارتقا پیدا شود، حضرت مریم سلام الله علیها مطرح می شود.
با بررسی روایاتی که حضرت مریم را «سیدۀ نساء» اهل زمان خود و حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها را «سیدۀ نساء العالمین فی الدنیا و الآخره» معرفی کرده است [۱]و تفاوت بین مرتبه حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها و بقیه زن ها، مشخص می شود که چقدر فاصله بین این زنان برگزیده[۲] و حضرت زهرا سلام الله علیها زیاد است که اصلا قابل مقایسه نیست.
آیاتی که تأویل به حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها می شود، زیاد است. وقتی خداوند در قرآن کریم، شخصیت حضرت مریم را معرفی می کند، باطن، روح و حقیقت آن حضرت در باطن قرآن، حضرت زهرا سلام الله علیها است. حضرت مریم، صاحب یک روح الله (حضرت عیسی) بود، و حضرت زهرا سلام الله علیها صاحب یازده فرزندی هستند که از حیث رتبه و مقام از حضرت عیسی برترند. در روایتی از امام باقر علیه السلام نقل شده است: حضرت عیسی نماز را به امام زمان علیه السلام اقتداء می کنند.[۳]
متأسفانه در فضای فرهنگی کشور ما یک نگاه استانداردی به ابعاد شخصیتی زنان نشده است. زن ها می توانند خیلی قابل رشد باشند و ابعاد شخصیتی خود را خوب پیدا کنند.
عالم، عالم زوجیت است؛ همان طور که خداوند در قرآن کریم می فرماید:
وَ مِنْ کُلِّ شَیْ  ءٍ خَلَقْنا زَوْجَیْن؛[۴]
و از هر چیزى جفت آفریدیم  .
در بلندترین قلّه تقرّب و کمال، از سلسله رجال، رسول خدا صلی الله علیه و آله و از سلسله نساء، حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها بر این قلّه ایستاده اند.
-----------
پی نوشت:
[۱] . بحار الانوار، ج ۴۳، ص ۴۹.
[۲] . قَالَ النبیّ ـ صلی الله علیه و آله ـ   حَسْبُکَ مِنْ نِسَاءِ الْعَالَمِینَ مَرْیَمُ بِنْتُ عِمْرَانَ وَ خَدِیجَهُ بِنْتُ خُوَیْلِدٍ وَ فَاطِمَهُ بِنْتُ مُحَمَّدٍ وَ آسِیَهُ امْرَأَهُ فِرْعَوْنَ وَ فِی رِوَایَهِ مُقَاتِلٍ وَ الضَّحَّاکِ وَ عِکْرِمَهَ عَنِ ابْنِ عَبَّاسٍ وَ أَفْضَلُهُنَّ فَاطِمَهُ (بحار الانوار، ج ۴۳، ص۳۶).
[۳] یَنْزِلُ رُوحُ اللَّهِ عِیسَى ابْنُ مَرْیَمَ فَیُصَلِّی خَلْفَه   (بحار الانوار، ج ۵۲، ص ۱۹۱).
[۴] . سوره ذاریات، آیه ۴۹.
-----------------
منبع: بنیاد هاد

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
لطفا پاسخ سوال را بنویسید.