توصيــــه اخـــــلاقی امـــــام خمينـــــی (ره) به فــــرزندش

تاریخ ارسال:ج, 05/29/1395 - 11:30
پیر جماران
توصيــــه‌ هــــــايی بــرای ســـالــــکان

در روایــت است که پنــــج چیز را قبل از پنــــج چیز، غنیمت شمـــــار، یکی از آنها جوانی است که فرمودند جوانی را غنیمت بدان قبل از آنکه پیری فرا رسد. (1)
 واقعـــا هم جهــــــاد اکبر همان جهادی است که نیروهای آن را جوانان تشکیل داده اند. تا وقتی جوانی، شهوت و غرور و جاه و تکبر، شعله می کشد. آن وقت مرد می خواهد که با آن بجنگد. همین جنگ است که اگر در آن پیروز شدی، فاتح میدانی و همه چیز از آن توست و اگر در آن شکست خوردی، اسیر و بنده ای هستی دست بسته که باید چاکری هوای نفس کنی.

۞ امــــــام خمینــــی رحمــــه الله علیــــــه، ایـن چنیـــن سفــــــــارش می کنند:

بســــم الله الـــــرحمــــــن الـــــرحیــــــــم

از این مخلوقات میان تهى ، پوچ و هیچ ، باكى نداشته باش و چشم امیدى هرگز به آنها مبند، كه چشم داشتن به غیر او شرك است و باك از غیر او جل و علا و كفر.
۞ پســـــــرم ! تا نعمت جوانى را از دست ندادى فكر اصلاح خود باش كه در پیرى همه چیز را از دست مى دهى ، یكى از مكاید شیطان كه شاید بزرگترین آن باشد، كه پدرت بدان گرفتار بوده و هست - مگر رحمت حق تعالى دستگیر او باشد - استدراج است .
 در عهد نوجوانى شیطان باطن ، كه بزرگترین دشمنان اوست ، او را از فكر اصلاح خود باز مى دارد، و امید مى دهد كه وقت زیاد است ، اكنون فصل برخوردارى از جوانى است ، و هر آن و هر ساعت و هر روز كه بر انسان مى گذرد، درجه درجه او را با وعده هاى پوچ از این فكر باز مى دارد تا ایام جوانى را از او بگیرد، و آنگاه كه جوانى رو به اتمام است ، او را به امید اصلاح در پیرى سرخوش مى كند و در ایام پیرى نیز این وسوسه شیطانى از او دست نكشد، و وعده توبه در آخر عمر مى دهد، و در آخر عمر و شهود موت ، حق تعالى را در نظر او مبغوض ترین موجود جلوه مى دهد كه محبوب او كه دنیاست از دستش گرفته است ، این حال اشخاصى است كه نور فطرت در آنها به كلى خاموش نشده است ،
و اشخاصى هستند كه غرقاب دنیا بر آنها را از فكر اصلاح دور نگهداشته ، و غرور دنیا سرتا پاى آنان را فراگرفته است من خود چنین اشخاصى را در اهل علم اصطلاحى دیده ام و اكنون بعض آنها در قید حیاتند و ادیان را هیچ و پوچ مى دانند.
۞ پســــــرم ! توجه كن كه هیچ یك از ما نمى تواند مطمئن باشد كه به این دام شیطانى نیفتد. عزیزم ! ادعیه ائمه معصومین را بخوان و ببین كه حسنات خود را سیئات مى دانند، و خود را مستحق عذاب الهى مى دانند، و به جز رحمت حق به چیزى نمى اندیشند، و اهل دنیا و آخوندهاى شكم پرور این ادعیه را تاویل مى كنند، چون حق جل و علا را نشناخته اند. (2)

منـــــــابـــــع:

1. وسایل الشیعه، ج 1، ص 114.

2. محرم راز، سفارش نامه حضرت امام قدس سره به جناب احمد آقا در تاریخ 27 ربیع الثانى 1408
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
تهیـــــه و تنظیــــم : محمـــــد حسیــــن امیـــن – گروه حــــــوزه علمیه تبیــــــان

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
لطفا پاسخ سوال را بنویسید.