شهادت حضرت زهرا(سلام الله علیها)؛ مبارزه مخلصانه برای مقابله با انحراف امت

تاریخ ارسال:س, 08/02/1396 - 19:30
حجت الاسلام محمد باقر تحریری
حجت الاسلام و المسلمین محمد باقر تحریری:

به گزارش خبرنگار ضیاءالصالحین به نقل ازحوزه، حجت الاسلام و المسلمین محمد باقر تحریری ضمن تسلیت ایام شهادت مظلومانه ام ابیها حضرت زهرا(سلام الله علیها) اظهار داشت: فاطمیه نمودار حقیقت والایی در عالم اسلام است که خود یادآور واقعه مهمی در تاریخ اسلام است که این حقیقت با اساسی ترین مباحث اعتقادی مسلمین و شیعیان گره خورده است.
وی افزود: از سویی تعظیم فاطمیه تداعی گر پیوند اعتقادی عمیق ما به مقام ولایت امیرالمومنین علی (علیه السلام) است، هر چند که خود زهرای مرضیه(سلام الله علیها) در روزهای کوتاه حیاتشان پس از رحلت رسول الله(صلی الله علیه وآله و سلم) هم جایگاه پیامبر(صلی الله علیه وآله و سلم) را در میان امت یادآور شدند و هم با سخنان و حتی گریه هایشان عظمت وجود پیامبر (صلی الله علیه وآله و سلم) و جایگاه امیرالمومنین علی(علیه السلام) را به همگان گوشزد کردند.
امت پیامبر(صلی الله علیه وآله و سلم) و قدرناشناسی نسبت به ایشان
این نویسنده و محقق حوزوی همچنین بیان داشت: واقعیتی که وجود دارد این است که تا ما در یک نعمت قرار داریم حق آن را نمی شناسیم و ادا نمی کنیم اما وقتی از آن نعمت محروم می شویم تازه افسوسش را می خوریم؛ شاهد مثالش این که عمدتاً امت اسلامی آن طور که باید و شاید از حضور نبی اکرم(صلی الله علیه وآله و سلم) به طور کامل استفاده نکردند و حتی عده ای در روزهای پایانی عمر شریف حضرت وقتی ایشان خواستار قلم و دوات برای وصیتی شدند تا امت بعد از ایشان دچار انحراف نشود، از این کار سرباز زده و حتی به ساحت مقدس پیامبر(صلی الله علیه وآله و سلم) جسارت کردند.
وی اضافه کرد: بنابر این متوجه می شویم که یکی از رسالت های کلیدی حضرت فاطمه(سلام الله علیها) تلاش برای تکریم و بزرگداشت جایگاه پیامبر(صلی الله علیه وآله و سلم) بوده است و رسالت بعدی شان هم این بوده که حقانیت و شانیت بالای جانشین ایشان را نشان دهد ؛ شخصیتی که بتواند حقیقتاً رسالت پیامبر(صلی الله علیه وآله و سلم) را مقابله با دشمنان اسلام و بیان معارف دین و احقاق حقوق مسلمین و نیز نجات آن ها از وادی کفر و شرک و نفاق به درستی انجام دهد و چنین فردی کسی جز امیرالمومنین (علیه السلام) نیست.
ایجاد انحراف در بین امت ختم رُسل
حجت الاسلام و المسلمین تحریری گفت: متاسفانه این مساله نیز بعد از ارتحال حضرت رسول(صلی الله علیه وآله و سلم) فراموش شد و عده ای طغیان کرده و این مسیر را منحرف کردند.
وی در ادامه با بیان این که حضرت زهرا(سلام الله علیها) در دفاع از حقانیت امام علی(علیه السلام) به حاکمیت قرآن و دستورات آن نیز توجه داشته و امت غافل را به این مهم رهنمون می شدند، ابراز داشت: ما اگر به فرازهای مهمی از خطبه فدک حضرت زهرا(سلام الله علیها) توجه کنیم به خوبی متوجه می شویم که از منظر آن حضرت اگر حقیقتاً قرآن و دستورات آن در جامعه حاکم می شد، جریان به این جا منتهی نمی شد که شاهد شهادت مظلومانه دخت نبی مکرم اسلام و خانه نشینی جانشین به حق ایشان مولای متقیان (علیه السلام) باشیم.
اهمیت خطبه فدک در دفاع از حقانیت اسلام
وی افزود: از این رو می بینیم که در خطبه فدک هم جایگاه والای قرآن و هم پیامبراکرم(صلی الله علیه وآله و سلم) و هم امیرالمومنین عل(علیه السلام) به خوبی بیان شده است.
استاد حوزه علمیه  همچنین بیان داشت: جایگاه قرآن همانا جایگاه دستور و قوانین الهی است که راه سعادت را مشخص کرده و جایگاه نبی اکرم(صلی الله علیه وآله و سلم) جایگاه آورنده این دستورالعمل و مسیر حق است و در ادامه جایگاه امیرالمومنین (علیه السلام) جایگاه پیاده کننده این دستورات و احیاگر آنهاست تا تداوم نورانی این راه در سایه ولایت منجر به سعادت جامعه انسانی گردد.
وی افزود: از این منظر باید گفت که بزرگداشت فاطمیه بزرگداشت این سه شاخصه مهم است که با هم ارتباط وثیقی هم دارند که خروجی آن در واقع همان حیات طیبه دینی است که زهرای مرضیه (سلام الله علیها) به خاطر آن در اوج مظلومیت به شهادت رسید.
دفاع از حق حتی در اوج مظلومیت؛ درسی از بانوی بی نشان
حجت الاسلام و المسلمین تحریری خاطرنشان کرد: آنچه مسلم است این که حضرت فاطمه (سلام الله علیها) در این راه یک تنه قیام کردند و به همه ما نشان دادند که اگر کسی در این جهت خالصانه حرکت کند ولو یک تنه هم باشد ، قطعاً منطق حق ثابت می شود و به یاری الهی نصرت با او خواهد بود.
وی گفت: ما به عنوان شیعیان و محبین اهل بیت(علیهم السلام) می بایست با الگو قرار دادن حضرت فاطمه(سلام الله علیها) در همان مسیر نورانی حرکت کرده و با تمام وجود خود مانع از انحراف در حرکت امت شویم و نگذاریم که انسانیت به ظلمت و تباهی کشیده شود.
امام خمینی (ره)، رهروی صدیق مادرش زهرا(سلام الله علیها) بود
حجت الاسلام و المسلمین تحریری در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: انقلاب اسلامی ایران با رهبری فاطمی و علوی امام راحل این حقیقت را به جهانیان نشان داد که می توان یک تنه وارد میدان مبارزه شد و امتی را که فطرت های الهی دارند، بیدار کرد و در نهایت به نصرت الهی موفق به برچیدن نظام طاغوت شد.
وی افزود: از این حیث، پیروزی انقلاب اسلامی حرکتی در تداوم راه انبیا و اولیای الهی به ویژه حرکت مقدسی است که زهرای اطهار(سلام الله علیها) پیش پای همه ما قرار دادند؛ راهی البته پرفراز و نشیب و پر از سختی و مصیبت ها.
این استاد حوزه در خاتمه تصریح کرد: جوانان عزیز ما به ویژه باید به تاسی از سیره فاطمی نباید در مواجهه با دشمن از طرفداری جریان حق دست کشیده و از امکانات و حجم فعالیت های دشمن بهراسند چه آن که این وعده الهی است که اگر در مسیر خدا گام برداریم نصرت و پیروزی در نهایت با ماست .

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
لطفا پاسخ سوال را بنویسید.