پاسداران و مرزبانان اسلام/بخش دوم

تاریخ ارسال:ش, 02/09/1396 - 19:47
روز پاسدار

شش ـ ايثار و فداكاري؛ ويژگي اصلي پاسدار

حماسه هاي خون باري كه پاسداران در سراسر ميهن اسلامي آفريده اند، نمايش دهنده ايثار و فداكاري اين فرزندان راستين انقلاب است. پاسداران با تجهيزات اندك و با نفراتي كم، در مقابل كفر جهاني و مزدوران آنان جنگيدند. آنان در مقابله با عناصر ضدانقلاب داخل كشور و در نبرد با ارتش تجاوزگر بعث عراق، پيش از اينكه به اسلحه خود تكيه كنند، به ايمان خود تكيه مي كردند.

هفت ـ مردمي بودن پاسدار

آنچه هويت اصلي پاسداران را تشكيل مي دهد، مردمي بودن آنان است. يعني هيچ گونه فاصله اي ميان پاسداران و مردم وجود ندارد و آنان از بطن توده ها جوشيده اند. پاسداران، همراهان راستين مردم هستند و براي اسلامي مي كوشند كه محبوب دل مردم است. بنابراين آنان را مي توان خدمت گزاران مردم و اسلام دانست.

هشت ـ پاسداري از مرزها، رمز رستگاري

پاسداري و حفظ مرزهاي كشور اسلامي از هجوم و تجاوز دشمن، يكي از مهم ترين و اصلي ترين وظيفه هاي سپاه و تك تك پاسداران انقلاب اسلامي به شمار مي آيد. خداوند در آيه دويست سوره آل عمران مي فرمايد:
اي اهل ايمان! در كار دين صبور باشيد و يكديگر را به صبر و مقاومت سفارش كنيد و آماده و مراقب كار دشمن و خداترس باشيد اميد است كه پيروز و رستگار شويد.

اين آيه كه آشكارا بر پاسداري از ميهن اسلامي و مقابله با تجاوز دشمن ستمكار دلالت دارد، رمز رستگاري را در مقابله با دشمن و پاسداري و حفظ سرزمين اسلامي از هجوم حملات دشمنان مي داند.

نه ـ دعاي امام سجاد عليه السلام درباره مرزبانان

ـ پروردگار من! مرزهاي اسلام را از حمله دشمنان در پناه خود محفوظ بدار و مرزبانان ما را در ايفاي وظايفي كه به عهده دارند، حمايت كن و عطايا و مواهب خود را درباره آنان تكميل فرماي. بر شمار سربازان ما كه از مرزهاي ما پاس مي دارند، بيفزاي و حربه آنان را بر ضد دشمن كارگر كن و سنگرشان را از آسيب شكست در امان دار و جمعيتشان را هنگام دفاع از پريشاني ايمن ساز و به تدبير خويش، صفوفشان را به هم پيوند ده و رشته وحدت و وصلتشان را از هم مگسل و هدفشان را همواره يكتا گردان و در سايه صبر و صولت، پيروزشان فرماي و حيله هاي نظامي شان را هميشه با پيروزي مقرون دار.

ـ پروردگارا! جان سربازان ما را كه در مرزها خدمت مي كنند، با فروغ علم بيفروز و آنچه را نمي دانند، به آنان بياموز و آنچه را نمي شناسند، به آنان بشناسان و چشمشان را در بينايي توانا گردان تا آن حقايقي را كه نمي توان ديد، ببينند. در آن هنگام نيز كه سربازان ما بر قلب دشمن حمله مي آورند، ياد دنيا را از ضميرشان به در آور تا به دلربايي هاي فريبنده اش فريب نخورند و خود را نبازند. جمال زيور و زر را در برابرشان از جلوه برانداز تا به هواي زيور و زر به دشمن پشت نكنند و از توش و توان در نمانند... .[1]

ده ـ پيام كوتاه

در آرم سپاه پاسداران، همه ماهيت آن قابل جست وجوست. لا يعني نه، لا يعني نفي همه وابستگي ها و تعلقات و اين مفهوم حقيقي آزادي و استقلال است. آزادي از بندگي غير. استقلال ما نيز در نفي همه وابستگي هاست.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامي از مردم مؤمن برآمده و بر آنها تكيه دارد و در كنار پير ميدان هاي كلاسيك ارتش جمهوري اسلامي ايران و گردان هاي رزمي ـ مهندسي جهاد سازندگي، مجموعه اي را ساخته كه اكنون يكي از بزرگ ترين قدرت هاي نظامي جهان است.

و اكنون شما اي پاسداران عصر حاضر و انقلاب اسلامي! به حسين بن علي عليه السلامكه به راستي پاسدار حرمت انسانيت و آزادمردي بود و به پاسداران قرآن كريم اقتدا كنيد. حق پاسداري از اسلام و انقلاب اسلامي را به خوبي ادا كنيد و اين جايگاه بزرگ را كه جايگاه پيامبران و اولياي خداوند است به خوبي پاس داريد.

آنان را كه از مرگ مي ترسند، از كربلا مي رانند. پاسداران، جنگاوران عرصه جهادند كه راه حقيقت را از ميان هاويه آتش جسته اند. آنان ترس را مغلوب كرده اند تا فتوت آشكار شده و به سرچشمه فنا ره يابند.

اكنون پاسداران مرز علم و دانش، ايران را به قدرتي هم سنگ با بزرگ ترين قدرت هاي جهان تبديل كرده اند. اين نه از آن جهت است كه ما صاحب تكنولوژي پيشرفته هستيم يا گام هاي بلندي در زمينه توسعه اقتصادي برداشته ايم، اين قدرت الهي است كه همه دنيا را دير يا زود به سوي ما خواهد كشيد و پرچم اسلام را بر فراز همه بلندي هاي جهان به اهتزاز در خواهد آورد.

جنگ تحميلي كه آتش نمروديان بود، عرصه اي براي شكوفايي استعدادهاي رزمي و وجدان هاي بيدار آزادمردان شد. از سوي ديگر، نيرنگ دشمنان و پوشالي بودن قدرت آنان را برملا كرد. اكنون اي جوانان دانشمند و غيور ايراني! نوبت شكوفايي استعدادهاي علمي در زمينه تكنولوژي و انرژي هسته اي است. آفرين بر شما كه چه خوب از مرزهاي دانش كشور پاسداري مي كنيد.

آمادگي رزمي براي هر زماني لازم است، ولي چيزي كه اكنون ضروري است، تلاش در عرصه علم و توسعه تكنولوژي و فن آوري هسته اي است. دانشمندان ايراني در عرصه فن آوري هسته اي، از حريم و استقلال و كيان كشور دفاع و پاسداري مي كنند.

اي پاسداران عرصه علم! آيا تنها امريكايي هاي متمدن مي توانند فن آوري هسته اي در اختيار داشته باشند و ما كه در جهان سوم يعني جهان غيرمتمدن ها(!) زندگي مي كنيم، بايد رنج قرباني شدن زير چكمه هاي ژنرال هاي پنتاگون و نژادپرستان صهيونيست را بر خود هموار كنيم تا نظم اجتماعي ليبرالي كه به گفته پوپر، بزرگ ترين دست آورد بشر است، نابود نشود.


منبع: نشریه ارمغان 2 - ويژه شعبان
---------------------------
پی نوشت:

[1] جواد فاضل، صحيفه سجاديه، تهران، انتشارات اميركبير، 1372، چ 16، ص 263.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
لطفا پاسخ سوال را بنویسید.