راه نجات از استمناء و آثار بد آن چیست؟

تاریخ ارسال:س, 09/07/1396 - 20:33
پرسش و پاسخ

پرسش: در سن 10 سالگی دچار استمنا شدم و الان حدود 5 ماه است که آن را ترک کردم در این باره مهم توضیح دهید.

پاسخ اجمالی :
گناه و معصیت، مانند لجن زار متعفنی است که انسان، هر چه بیشتر در آن فرو می رود، کمتر بوی تعفن آن را حس می کند و متوجه غرق شدن بیشتر خود نمی شود.لکن، تصمیم جدی انسان به بازگشت از هر جای این مسیر باتلاقی و متعفن ، خود یک پیروزی است که نشان از اراده قوی دارد. این پیروزی بزرگ را به شما تبریک می گوئیم.
خود ارضایی در متون دینی ما از گناهان کبیره شمرده شده و انجام آن حرام است و مجازاتی نیز بر آن قرار داده شده است. اقدام به ترک همیشگی این گناه و طلب استغفار از حضرت احدیت، به مثابه توبه حقیقی و عملی آن و بهترین راه جبران خسارت های وارده پیشین است.
اما بهترین راه رهایی از خود ارضایی، ازدواج می باشد. و اگر ازدواج ممکن نباشد با ورزش کردن، روزه گرفتن، پر کردن اوقات فراغت و... باید با این عمل مبارزه کرد تا افراد و جامعه از ضررهای جسمی و روحی و روانی آن در امان بمانند.

پاسخ تفصیلی :
گناه و معصیت، مانند لجن زار متعفنی است که انسان، هر چه بیشتر در آن فرو می رود، کمتر بوی تعفن آن را حس می کند، و متوجه غرق شدن بیشتر خود نمی شود.
لکن، تصمیم جدی انسان به بازگشت از هر جای این مسیر باتلاقی و متعفن ، خود یک پیروزی است که نشان از اراده قوی دارد. ما این پیروزی بزرگ را به شما تبریک می گوئیم. کسی که الان و در این مرحله به این پیروزی رسیده است، باید سعی کند انگیزه ی خود را برای مبارزه با گناه، قوی تر نماید تا در مراحل بعدی هم پیروز شود.

اما در مورد راه های قوی کردن انگیزه برای مبارزه با این گناه می توان به موارد زیر اشاره کرد:
1. توجه به مفاسد و مضرات گناه
2. توجه به ارزش والای شخصیت خود
3. توجه به مقام عظیم خداوند و رعایت کردن دستورهای او
4. توجه به ارزش مبارزه با گناه و هوای نفس، به عنوان یک هنر و لذت بخش بودن پیروزی بر نفس.
5. استعانت از خداوند متعال و توکل به او.
با عزمی جزم و با توجه به راهکارهای اشاره شده در بالا، این حالت (ترک گناه) را در خود حفظ کنید. ما بر این باوریم که با عزم و اراده محکم و با لطف پروردگار مهربان، شما در این مبارزه برای همیشه پیروز خواهید بود .
بهترین راه برای خلاصی کامل از خود ارضایی، ازدواج است. و اگر ازدواج ممکن نباشد، می توان از نکاتی که در ذیل می آید با توکل بر خدا بهره جست:
1- برای ترک خود ارضایی تصمیم جدی داشته باشید.
2- از مشاهده انواع عکس ها و فیلم های شهوت انگیز به شدت پرهیز کنید.
3- در انتخاب دوست دقت نمائید و افرادی را برگزینید که مشوق شما در این کار نباشند و همچنین از دوستی های نا مشروع با جنس مخالف جدا خودداری کنید.
4- از خیال پردازی دوری کنید و سعی کنید همیشه مشغول به کارهای مفید باشید ( مطالعه کتابهای غیر شهوت انگیز- ورزش سنگین و...) و به یاد داشته باشید بیکاری مساله ای است که اگر از آن دوری نکنید ممکن است شما را به هر چیزی وادارد.
5 – حتی الامکان سعی کنید در جایی تنها نباشید.
6 – روزه گرفتن برای کنترل خواسته های نفسانی و تقویت اراده شما بسیار مفید است .
اگر قادر به روزه گرفتن نیستید، سعی کنید پرخوری نکنید و یا حداقل به هنگام خواب شکم  شما بیش از حد معمول پر نباشد .
7 – از خوردن غذاهایی که باعث تحریکات جنسی می شود، پرهیز کنید ( موز- شکلات – انجیر- خرما- پیاز- فلفل - تخم مرغ - گوشت قرمز، غذاهای پرچرب و.....)
8- سعی کنید همیشه مثانه ی خود را خالی نگه دارید.
9-  شبها قبل از خواب مطالعه کنید و همچنین هرگز به رو نخوابید...
نتیجه آنکه با دوری کردن از محیط های خلوت و پرکردن اوقات فراغت با برنامه هایی هم چون مطالعه، ورزش، قرائت و حفظ قرآن، عبادت، روزه گرفتن، ارتباط با افراد متدین و خود ساخته و اقدام به ازدواج (در صورت وجود شرایط) می توانید شرایط و زمینه های گناه را از بین ببرید.
--------------------------
منبع: اسلام کوئست

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
لطفا پاسخ سوال را بنویسید.

مطالب مرتبط