بایسته‌ های تزکیه و تعلیم

تاریخ ارسال:ش, 10/16/1396 - 22:40
آیت الله صافی گلپایگانی
آیت الله‌ العظمی صافی گلپایگانی

قال رسول‌ الله‌ صلی‌ الله‌ علیه‌ وآله‌ وسلم : «و لقد کتبنا فی الزّبور من بعد الذّکر أنّ الأرض یرثها عبادی الصّالحون‏ إنّ فی‏ هذا لبلاغاً لقوم عابدین» بدانید هیچ مقامی بالاتر از این نیست که انسان در خدمت معارف دین، ترویج اسلام و رساندن پیام قرآن مجید به دنیای بشریت باشد. ثواب‌ ها، آثار و برکاتی که در نشستن در جلسات درس و حضور در مدارس علمیه مترتب است قابل تصور نیست.
در شب‌ های مبارکه قدر با آن عظمت و با آن همه اعمال و ادعیه‌، بهترین اشتغالات، مباحثه مسایل اسلامی، معارف دین، تفسیر قرآن مجید و مسایل فقهی است.
شما طلاب عزیز این مقام و فرصتی را که برایتان فراهم شده است قدر بدانید. فرصت و توفیق بسیار بزرگی خداوند متعال نصیب شما کرده است تا تحصیل علم دین کنید.
حضرت رسول‌ صلی‌ الله‌ علیه‌ وآله‌ وسلم به ابوذر می‌ فرماید: «و لقد کتبنا فی الزّبور من بعد الذّکر أنّ الأرض یرثها عبادی الصّالحون‏ إنّ فی‏ هذا لبلاغاً لقوم عابدین»؛ یک ساعت علم‌ آموزی و نشستن در مجلس علم نزد خداوند متعال دوست‌ داشتنی‌ تر است از قیام هزار شب که در هر شب هزار رکعت نماز خوانده شود، و نیز از هزار غزوه و جهاد فی سبیل‌ الله، آن هم غزوه‌ هایی که در رکاب خود حضرت رسول باشد و هم‌ چنین از قرائت تمام قرآن. که اباذر در این‌ جا پرسید: ای رسول خدا! از تمام قرآن؟
پیامبر‌ صلی‌ الله‌ علیه‌ وآله‌ وسلم فرمودند: «من قراءة القرآن کلّه اثنا عشر ألف مرّة» بله، ثوابش بیشتر از خواندن دوازده هزار مرتبه تمام قرآن است. و علت آن‌ را هم این‌ گونه بیان می‌ دارند که «علیکم بمذاکرة العلم فإنّ بالعلم تعرفون الحلال من الحرام‏» شما با علم‌ آموزی، حلال و حرام خدا را می‌ شناسید و به آن عمل می‌ کنید و آن‌ را برای دیگران بیان می‌ کنید.
ملاحظه کنید که ثواب درس‌ خواندن‌ های شما چقدر زیاد است. می‌ فرماید از همین قرآنی که «یکتب له بقراءة کلّ آیة ثواب مائة شهید و یعطى بکلّ سورة ثواب نبیّ مرسل‏» با این همه ثواب، یک ساعت نشستن در مجلس علم ثوابش از این بیشتر است؛ همین قرآنی که نور است و تاریکی‌ ها را از بین می‌ برد؛ چرا که یک ساعت نشستن و مذاکره علم، وسیله ارتباط با حقایق قرآن می‌ شود و انسان را با روح قرآن متصل می‌ کند.

غنای مکتب قرآن و اهل‌ بیت‌‌ علیهم‌ السلام
معارف دین را باید از اهل‌ بیت‌ علیهم‌ السلام کسب کرد؛ چه در اصول باشد و چه در فروع؛ چه خداشناسی باشد، چه صفات ثبوتیه. اگر انسان بخواهد خدا را بشناسد باید از طریق اهل‌ بیت‌ علیهم‌ السلام باشد. آن بزرگواران هیچ چیزی را جایی فروگذار نکردند، هر سؤالی که در این رشته‌ ها برای بشریت تا روز قیامت پیش بیاید این معارف جواب‌ گوی آن است.
شیخ کلینی اعلی‌ الله‌ مقامه درباره یکی از خطبه‌ های حضرت امیرالمؤمنین‌ سلام‌ الله‌ علیها در معارف توحیدی می‌ گوید: «اگر زبان تمام علمای ما از صدر تا ذیل یک زبان شود و در دهان یک نفر باشد، بهتر و بالاتر از این خطبه در توحید و خداشناسی نمی‌ تواند حرفی بزند.»
این معارف در اخلاق و تربیت و ادب هم ما را از همه ‌جا بی‌ نیاز می‌ کند. همین دعای مکارم‌ الأخلاق و شرح‌ هایی که بر آن نوشته شده را مطالعه کنید:‌ «اللهم صل على محمد و آله و بلّغ‏ بإیمانی‏ أکمل الإیمان و اجعل یقینی أفضل الیقین و انته بنیّتی إلى أحسن النّیّات و بعملی إلى أحسن الأعمال‏» تا آن‌ جا که می‌ فرماید «اللهم صل على محمد و آله، و سددنی لأن أعارض من غشنی بالنصح...» این‌ ها همه درس و معرفت است و تمام این فضایل و مناقب در وجود مبارک خودشان بوده است.
اگر پیام اخلاقی اسلام و قرآن را به گوش جهانیان می‌ رساندیم، توجه دنیا به اسلام بیشتر می‌ شد. مگر نه این است که پیامبر اسلام‌ صلی‌ الله‌ علیه‌ وآله‌ وسلم برای رساندن مکارم اخلاق مبعوث شدند، ما هم باید برای جهان و برای جوانان خودمان مکارم اخلاق را بیان کنیم.
امروز جامعه ما از مکارم اخلاق فاصله گرفته است. بعضی از جوانان ما به دنیای غرب و به کارهای خلاف و زشت افتخار می‌ کنند. باید همه رسانه‌ ها، قلم‌ به دستان جراید و دانشمندان، فقط مکارم اخلاق را برای مردم بگویند تا از بی‌ بندوباری و فساد و رذالت نجات پیدا کنند.
تنها راه خودسازی همین معارف و دستورات قرآن و اهل‌ بیت‌ علیهم‌ السلام است. این‌ که اخیراً قطب، پیر و مرشد و حرف‌ های تازه‌ ای درآمده، این‌ ها همه انسان را از خداوند دور می‌ کند. ما باید معارف و هدایت‌ ها را مستقیم از خود اهل‌ بیت‌ علیهم‌ السلام بگیریم و به آن عمل کنیم.
همه باید خطبه همام نهج‌ البلاغه را حفظ کنیم، معنایش را بفهمیم و در وجود خودمان آن را پیاده کنیم آن‌ جا که می‌ فرماید: «فهم و الجنّة کمن قد رآها فهم فیها منعّمون‏ و هم‏ و النّار کمن قد رآها...‏» ما که می‌ گوییم کلمات حکمت‌ آمیز اهل‌ بیت‌ علیهم‌ السلام را به جهانیان برسانید نظیر همین خطبه همام است.
فرصت و نعمت جوانی را که دارید قدر بدانید که بعدها قابل جبران نیست؛ «اغتنم خمساً قبل خمس: شبابک قبل‏ هرمک...‏».
ان‌ شاءالله بتوانیم در این زمان و شرایطی که وظایف سنگینی بر عهده علما و مبلغین دین است انجام وظیفه نماییم و آمادگی علمی برای رساندن این معارف به دنیا و پاسخ‌ گویی به شبهات را داشته باشیم.
------------
منبع: افق حوزه

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
لطفا پاسخ سوال را بنویسید.

مطالب مرتبط